Vaše představa o dokonalém dětském hřišti má už konkrétní podobu, vše je zpracováno do vizualizace a projektu. Začíná se připravovat prostor, kde bude hřiště stát, pracuje se na získání povolení či posudků. Zakázku nyní ve Hřiště hrou přebírá výrobní oddělení, které dle zadaných výkresů vytváří a sestavuje herní prvky na míru. Jakmile je zakázka připravena a kompletní, domlouvá se montáž hřiště. Jak hřiště na zakázku vyrábíme a s čím vším je potřeba při montáži počítat, se dozvíte v následujícím článku.
Konstrukční oddělení připravuje kromě vizualizací projektu také výrobní výkresy, podle kterých jsou herní prvky pro děti konstruovány. Pokud to jsou prvky, které se kdysi už stavěly, jsou výrobní podklady dostupné v knihovně realizací. Pokud jde o nový atypický herní prvek, je potřeba jej pro výrobu dokonale rozkreslit do výrobní dokumentace. Poté se zakázka začíná připravovat. “V prvé řadě se vygenerují tzv. výrobní lístky, abychom věděli, co je k tomu potřeba – od materiálu, spojovacích a kotvicích prvků, barvy a typu ošetření dřeva až po komponenty, které je potřeba objednat jinde. Dále jsou zde uvedeny normohodiny, abychom zhruba věděli, jak dlouho budeme daný kus vyrábět,” vypočítává první kroky vedoucí výroby Jan Zakouřil.
Dětské hřiště začíná svůj život ve Hnanicích u Turnova. Zde si podklady přebírá mistr výroby, který rozvrhne postup jednotlivých prací, přidělí je pracovníkům a objedná ze skladu dřevo a spojovací materiál. “Dělník pak dává dohromady samotný výrobek. Má určené řezivo, které si opracuje, obrousí, připraví trámy a kůly a začne výrobek skládat dohromady. K tomu mu zpravidla stačí elektrické či aku nářadí. Musí dávat velký pozor, aby výrobek odpovídal výkresu,” popisuje výrobu Jan Zakouřil. Hotový výrobek se poté ošetří základním napouštěcím nátěrem, projde mistrovou kontrolou a jde do skladu, kde čeká na další díly. “Některé komponenty objednáváme od dodavatelů, a to především ty plastové a nerezové. Kupujeme třeba kladky na lanovky, gumové sedáky, nerezové řetězy a lana. Síťové prvky z polypropylenu s ocelovým jádrem si ale vyrábíme z komponentů sami, stejně tak máme vlastní kovovýrobu,” doplňuje Jan Zakouřil. Když je celé hřiště připraveno a máme stanoven termín expedice, jednotlivé prvky se znovu zkontrolují. Dle přání zákazníka se případně natřou finálním alkydovým nátěrem.
Základem každého hřiště pro děti je kvalitní dřevo. Jako řezivo se používají prkna a fošny o tloušťce 25 a 40 mm. Musí splňovat maximální předepsanou vlhkost. Řezivo se dále brousí na požadovanou hrubost, aby mělo stejnou strukturu, jako mají dřevěné kůly. Důvodem je dosažení stejného barevného odstínu. “Nakupujeme především české akátové dřevo ve formě kulatiny. To se rozdělí k pořezu, načež několik měsíců schne. Konstrukční materiál na kůly se odkorní, odstraní se tzv. měkké dřevo, pak se kůly brousí. Vyvrtají a zazátkují se také všechny suky,” vysvětluje vedoucí výroby. Odřezky se prodávají jako palivové dřevo, štěpka jde k dalšímu využití do tepláren.
Dětské hřiště musí splňovat různé normy, aby prošlo náročnou certifikací, která doloží, že je pro děti bezpečné. Musí být jednak pevné a stabilní, ale musí projít i průběžným testováním. “Pro spoje využíváme závitové tyče ukončené kloboukovými maticemi. Prkna šroubujeme vruty se zápustnou či talířovou hlavou o průměru 6 mm, na zábradlí používáme průměr 8 mm. Pro větší bezpečnost dětí se používají různé doplňkové díly, jako třeba kuličky, aby se eliminovala možnost zachycení dítěte za oblečení, nebo třeba plastové zátky. Konstrukční oddělení pak dohlíží i na průběh výroby. Používá zkušební prvky, kterými ověřuje, zda nemůže dojít k uvíznutí dětské nohy nebo ruky v konstrukci, anebo zda dítě někudy neprostrčí hlavu,” dodává Jan Zakouřil.
Když je celé hřiště zkompletované, prověřené a připravené na převoz, zakázku přebírá montážní oddělení. To už v rámci přípravy projektu zjistilo, kolik dní a pracovníků bude na montáž potřeba. “Již v průběhu zadávání zakázky do výroby zjišťujeme co nejvíc informací o terénu. Například pro jakou techniku je terén dostupný, jak se tam dá zajet, co bude potřeba pro zemní práce atd. V rámci výkopových prací musíme znát stav podloží, abychom mohli prvky správně ukotvit a připravit kolem dopadové plochy,” vysvětluje vedoucí montáží a servisu Jakub Dohnal. V případě, že se hřiště pro děti staví v místě, kde bývala zástavba, je nutné vědět, co je pod terénem. Mohou tam totiž být pozůstatky budov, nebo třeba archeologické naleziště. To by stavbu jistě mohlo pozdržet. Důležité je také vědět, zda tudy nevedou inženýrské sítě.
Doprava se řeší dle velikosti prvků nákladním autem. Pokud prvky nejdou rozložit na díly, je potřeba kamion, případně pak nadrozměrná přeprava. Někdy se musí na místo vzít i jeřáb, který pomůže hřiště postavit. “Způsob přepravy samozřejmě řešíme my, stejně tak povolení ke vjezdu, pokud je potřeba, nebo zábor veřejného prostranství ve městě. Nadrozměrnou přepravu jsme využili např. pro rozhlednu Cerhenice nebo na Mezní louce, kde jsme stavěli repliku Pravčické brány,” doplňuje Jakub Dohnal.
Zakázku běžně realizuje zhruba šest montérů, občas je potřeba i vysokozdvižná plošina nebo lešení. “Všichni naši pracovníci jsou proškolení a vědí, jak je hřiště řešeno. Ideální ale je, když je na místě kompetentní osoba za investora, která určí rozmístění prvků, pokud to není ve studii. Ne vždy totiž mají zákazníci představu o velikosti prvků a jejich správném natočení. S investorem se tedy setkáváme nejen na začátku, ale i při samotné stavbě. Důležité jsou také bezpečnostní zóny,” vysvětluje vedoucí montáže pan Dohnal. Pokud na místě probíhá více prací, je potřeba průběh montáže naplánovat tak, aby na sebe práce technologicky navazovaly. Po montáži je nutné nechat hřiště stát, především kvůli zrání betonových základů a kotvení. Někdy se proto hřiště staví na dvě etapy. Areál se v tom případě zabezpečí mobilním oplocením, pokud už nemá vlastní. Doba montáže je mnohdy závislá i na počasí. Běžné montáže trvají několik dnů, velké projekty až několik týdnů. Stavět se dá až na výjimky během celého roku. Poté hřiště projde ještě instalační revizí a je připraveno na spuštění provozu.
Co vše musí hřiště splňovat a jak se provádí následné revize a servis, se dozvíte v jednom z našich příštích článků.