Uvažujete o novém dětském hřišti, nebo rovnou zábavním parku? Máte svůj pozemek, rozmyšlené financování a přibližnou představu, co byste rádi postavili? Možností, co dětem ke hře i vzdělávání nabídnout, je dnes dlouhá řada. Všechny prvky by měly být nejen designově krásné, ale především funkční, bezpečné a certifikované. Jak vůbec takové dětské hřiště vzniká? Na co si dát na začátku pozor a co vše je potřeba vzít v potaz? Nahlédněme trochu pod pokličku, jak u nás tvoříme hřiště na zakázku.
Prvním, s kým budete svou vizi přetvářet v realitu, je obchodní oddělení. Zde vám rádi představíme naši firmu, hotové realizace dětských hřišť, které mluví za nás, a probereme s vámi váš sen a praktické možnosti. “První mojí otázkou bývá, zda už víte, jak by mělo dětské hřiště vypadat. Můžeme se odpíchnout od toho, co máte rádi, jaký design, materiál, nebo si promluvíme o vašem nápadu. Pokud jste náruživý hasič, milovník historie, nebo bude stát dětské hřiště u koní – vše se dá designově zapracovat a sladit jak s tématem, tak prostředím. Pokud nám dáte volnou ruku, vytvoříme vám různé návrhy na míru,” říká vedoucí obchodního oddělení Eva Plívová.
Zpravidla bývá dominantní jeden prvek a kolem něj se doplní ty menší, nebo může být i více dominant. Stejně tak je důležité říci si návaznosti na další infrastrukturu. Pokud je hřiště součástí většího zábavního celku nebo parku, bude rozděleno na zóny dle věku. Také se musí zohlednit, kudy povedou cestičky, jak se dítě dostane k východu apod.
Jednou z důležitých věcí, které potřebujeme znát, je, pro jak velké děti budeme hřiště vymýšlet. Podle toho se určí typ hřiště a herní prvky pro děti. Ty mohou být typizované, jako jsou houpačky, prolézačky, lanové dráhy, pískoviště, hopsací balóny Jelly Bubbles a další. Dají se ale vymyslet také atypické herní prvky, zcela originální a na míru. Mohou sloužit pouze na hraní, nebo mohou být i edukativní. “Naši kreativci vymyslí v průměru jeden atyp denně. Inspirujeme se z knihovny návrhů, ale i z podkladů klienta. Kreativitě se zde meze nekladou, jsme v podstatě omezeni pouze normami a systémem kvality,” doplňuje Eva Plívová. Samozřejmostí jsou také herní prvky pro hendikepované či sportovní workoutové hřiště.
Dále je třeba si rozmyslet, jaký materiál pro dětské hřiště bude ten pravý. “Převážně pracujeme s křivým nebo rovným akátem, který je na trhu už více než 20 let. Používají se také lana, síťové prvky či kovové konstrukce. Herní prvky mohou být plastové, gumové i nerezové, obložení třeba laťové z modřínu. Designy se dají střídat, ale většinou se drží jednotný styl,” přibližuje možnosti paní Plívová. V lese se používají spíše křivé prvky, aby ladně zapadly do terénu a hřiště si více zachovalo přírodní vzhled. Ve městě nebo na zelené louce se uplatní spíše moderní rovné hranoly a laťové prvky.
Dětské hřiště se může zcela přizpůsobit místu, případně lze místo upravit dle herních prvků. Zpravidla není na dětské hřiště potřeba žádné stavební povolení, ale v případě, že se jedná o složitější konstrukce, třeba zahradní altány, nebo rovnou o dětský zábavní park, může být dle zastavěné plochy stavební povolení nutné. Stejně tak je vhodné udělat dendrologický a statický posudek, pokud se budou pro konstrukci používat stromy. Když se bude zasahovat hlouběji do země, je dobré vědět, jaké je podloží, tedy mít geologický posudek. Pro vyměření je pak občas potřeba i geodet.
“V případě, že si při konzultaci nejsme jisti, vždy doporučujeme obrátit se na příslušný stavební úřad. Kromě staveb to platí i pro oplocení, které by každé hřiště mělo mít. Veškerá povolení si musí investor zařídit sám, my mu k tomu poskytneme potřebnou dokumentaci a případně i kontakty na další odborníky,” upřesňuje paní Plívová.
Po domluvení základní představy dostane klient první návrh vizualizace dětského hřiště. U menších zakázek bývá hotový zpravidla do dvou až tří týdnů a je zdarma. U větších parků je potřeba širší studie, při které se rovnou připraví i předpokládaný rozpočet. “Na studii se většinou s klientem připraví smlouva. Studie je zpoplatněná, protože je více detailní a zabere nám spoustu času. V případě realizace se pak ale peníze klientovi odečtou z rozpočtu,” přibližuje Eva Plívová.
Ve smlouvě o realizaci jsou pak stanoveny podmínky spolupráce, rozsah prací, financování, podmínky přístupu na místo a termíny. Montáž je mnohdy závislá na počasí, ale zpravidla se dá hřiště pro děti postavit během celého roku. Potřeba je domluvit také návaznost dalších prací a součinnost firem na místě. Pokud je potřeba, zasmluvní se i subdodavatelé na doplňkové práce, ať už posudky, chodníčky, výsadbu atd. “Financování můžeme rozdělit dle domluvy s klientem i na více plateb, u velkých projektů lze dokonce část uhradit až po uvedení do provozu. Předem se také platí záloha na pokrytí prvních výdajů za materiál. Doba realizace hřiště je různá a závisí na rozsahu. Standardně se dá hřiště postavit do několika měsíců,” uzavírá za své oddělení Eva Plívová.
Pomyslnou štafetu nyní přebírá konstrukční oddělení, které začne vytvářet základní vizualizaci, a tu následně předělávat ve skutečný projekt. V rámci vizualizace vznikají jednotlivé herní prvky, které jsou ve 3D modelu. “Z vizualizace vidíme celkovou plochu, jak bude hřiště vypadat, a pak půdorys. Podkladem pro prostorovou představu nám jsou letecké snímky a fotografie plochy. V případě složitějšího hřiště konstruktéři vyjíždí spolu s obchodními zástupci na místo budoucí realizace. Z vizualizací pak exportujeme pohledy, a ty přetváříme do nabídky. Klientům ukazujeme finální projekt zpravidla ve 2D modelu, tedy vytištěný, nebo elektronicky,” přibližuje vedoucí konstrukčního oddělení Jan Šimice.
Každé hřiště pro děti musí splňovat dané parametry, stejně jako každý herní prvek. Dětské hřiště musí být navrženo tak, aby bylo možné jej skutečně postavit. “Hodně limitující je pro nás plocha. Každý herní prvek totiž musí mít kolem sebe určitý volný prostor – prostor pádu. U dynamických prvků se tyto prostory nesmí překrývat. Proto je nutné je poskládat tak, aby i prostor kolem byl bezpečný a dítě se nezranilo,” říká Jan Šimice. Dopadová plocha pak může být z drobných kamínků, písku, případně z lité gumy. Výběr materiálu závisí jak na výšce pádu, protože musí splňovat určité normy, tak i na následné údržbě. Přírodní materiál totiž sesedá a musí se občas kypřit.
Důležité je také předem vědět, zda je plocha výstavby dostupná pro mechanizaci, aby bylo možné v případě potřeby provádět terénní úpravy. Herní prvky jsou totiž zpravidla ukotveny do země. V tom případě je nutné zjistit, jaké je podloží a zda není v místě spodní voda, která by mohla narušovat stabilitu herní sestavy. “Geologický průzkum je potřeba jen v případě, že stavíme stožáry pro lanový park a potřebujeme mít hluboko základy. Podzemní tunely a bludiště lze udělat i tak, že se částečně zapustí a pak překryjí zeminou. Takový tunel může mít až 10 metrů,” přibližuje možnosti prvků vedoucí konstrukčního oddělení.
Každý herní prvek včetně atypů musí splňovat určitou nosnost, aby v případě potřeby unesl i dospělého člověka. Stejně tak musí u průlezů být zachován min. průměr 50 cm, aby se tam dospělý vešel a mohl dítěti případně pomoci. Dále musí mít prvek alespoň dva výlezy. Každé certifikované dětské hřiště musí splnit přísná pravidla. Pokud jsou zde workoutové prvky, řídí se jinou normou, stejně tak jako lanové centrum, které je ve výšce. Do jednoho metru nad zemí může být lanová dráha součástí dětského hřiště.
“Naší prací je přetavit klientův sen v realitu, za splnění daných kritérií a regulí. Zásadním parametrem je bezpečnost. Současně s návrhem herních prvků vytváříme a připravujeme podklady pro cenotvorbu a rozpočet, tedy vyčíslíme náklady na materiál a počet hodin práce. V případě, že nabídka koncového zákazníka zaujme a herní prvky objedná, nakreslíme výrobní výkresy, podle kterých jsou herní prvky zkonstruovány,” dodává za konstrukční oddělení Jan Šimice.
Jak probíhá výroba dětského hřiště na míru, se dočtete v jednom z našich dalších článků.