Když si vzpomenete na svá dětská léta, určitě se vám vybaví lezení po stromech a čas strávený na dětském hřišti. Proto je podle nás absolutně logické tyto dva zážitky spojit, a to třeba v podobě opičí dráhy mezi stromy. Co to obnáší a na co si při budování dát pozor?
Při výstavbě dětských hřišť mezi stromy se nabízí dvě základní varianty. Buď lze stromy začlenit přímo do návrhu hřiště, nebo je nutné stromy obejít a vytvořit hřiště ve vzdálenosti alespoň 1,5 m od kořenů, aby nedošlo k jejich poškození. My máme nedávnou zkušenost s prvním případem. „V minulém roce jsme dělali dětské lanové hřiště mezi stromy na hřišti u Zámku Častolovice. Stromy jsme využili jako součást hřiště,“ začíná vyprávět Eva Plívová, vedoucí obchodního oddělení.
„Chtěli jsme rozšířit hřiště v zámeckém parku, ale nechtěli jsme kácet vzrostlé stromy. Zároveň jsme trvali na certifikovaných prvcích, proto jsme oslovili hned několik firem, které se na dětská hřiště specializují,“ doplňuje Zdeněk Bachman, správce zámku. „Hřiště hrou má neinvazivní techniku, kdy lanové prvky kotví po obvodu stromů, což nepoškozuje kmen a nehrozí, že by došlo k degradaci stromu. To bylo ideální,“ dále vysvětluje pan Bachman.
Po oslovení Hřiště hrou proběhla první schůzka, na jejímž základě vznikly dva návrhy řešení. „Mám z toho výborný dojem. Vše proběhlo rychle a po obdržení návrhů a odsouhlasení ze strany majitelů zámku jsme už řešili samotnou realizaci,“ říká správce zámku. Podmínkou ze strany Hřiště hrou byl dendrologický posudek, abychom měli maximální jistotu, že stromy jsou zdravé a váhu lanové dráhy unesou. Zajímavostí je, že při výstavbě hřiště mezi stromy je třeba zaměřit nejen vymezený prostor, ale i obvody stromů, abychom mohli nabídnout řešení skutečně na míru.
„Podobně jako u běžného dětského hřiště je i u hřiště mezi stromy nezbytné provádět pravidelnou kontrolu a revizi prvků. Zároveň je nutné brát v potaz, že kmeny stromů rostou a je potřeba kotvení jednou za čas povolit či upravit, aby vydrželo,“ dodává na závěr Eva Plívová z Hřiště hrou. Atypické hřiště dokáže být na projektování skutečným oříškem. Ale po realizaci 3000 hřišť nás už máloco překvapí a pro každého klienta dokážeme najít ideální řešení.